information services
rent apartments
excursions
Кам'янець-Подільський
 
 

Історія Кам'янець-Подільського

Історія Кам'янець-Поді́льського - історія міста Кам'янець-Подільський, яке нині є містом обласного підпорядкування, одним із районних центрів Хмельницької області України.

1965 року історик Леонід Коваленко зазначив: «Посилений інтерес до питання про час виникнення Кам'янець-Подільського - це не просто історія самого міста, а по суті йде справа про ширше коло питань: про Поділля в часи Давньоруської держави загалом, ступінь економічного й культурного життя краю».

У науковій і науково-популярній літературі зафіксовано чотири гіпотези щодо заснування Кам'янець-Подільського , які умовно можна назвати:

* литовською - про 1360-ті роки,

* вірменською - про 1062 рік,

* дако-римською - про 2-3 століття,

* давньоруською (до монгольською) - про другу половину 12 століття (або кінець 12 - початок 13 століття).

Більшість сучасних істориків притримуються останньої гіпотези - про формування Кам'янець-Подільського як ранньофеодального міста у другій половині 12 століття. Так, в «Енциклопедії історії України» (2007) зазначено: «За археологічними джерелами, виникнення Кам'янця датується кінцем 12 - початком 13 століття».

Read more...

Кам'янець у Київському та Галицько-Волинському літописах

Для багатьох міст невідомо, коли їх засновано. Тому для них замість дати заснування розглядається, як правило, дата першої згадки у писемних джерелах (наприклад, у літописах).

У Київському (12 століття) та Галицько-Волинському (13 століття) літописах Кам'янець згадується 13 разів: один раз у Київському літописі - у записі під 1196 роком, 12 разів у Галицько-Волинському літописі - у записах під 1210, 1211, 1228, 1235, 1238, 1240, 1262, 1276 (двічі), 1287, 1288 та 1289 роками. Проте у Волинській землі та в Галицько-Волинській державі тоді було декілька Кам'янців - Кам'янець-Волинський (лежав на лівому березі річки Случ у нинішньому Романівському районі Житомирської області; до 1957 року - село Кам'янка, від 1957 року - в складі новоутвореного селища міського типу Миропіль), Кам'янець-Литовський (нині місто Кам'янець Берестейської області Білорусі), Кам'янець-Каширський (нині місто Камінь-Каширський - один із районних центрів Волинської області), Кам'янець у Пониззі (нині Кам'янець-Подільський). Історики також вели мову про Кам'янець на річці Цвітоха біля Ізяслава та про Кам'янець неподалік від Кобрина .

Read more...